reklam

en kısa sürede zayıflama yolları

reklam

Zayıflamak İsteyenler İçin 7 Altın Öneri

1 – Neden Kilo Vermek İstiyorum?

Fazla kilosu olan herkes daha küçük bedenli kıyafetler giymek, giydiği kıyafetler içinde güzel/yakışıklı görünmek ister ama fazla kiloların yarattığı sorun çok daha büyük.

Yapılan araştırmalar fazla kiloların birçok ciddi hastalığı tetikleyen tip 2 diyabet, yüksek tansiyon riskini önemli oranda artırdığını ortaya koyuyor.

Bütün bunlara ek olarak kalp ve damar hastalıkları, karaciğer yağlanması, böbrek hastalıkları, gebelikte yaşanan bazı sorunlar fazla kilolarla bağlantılı.

Bütün bunları bilmek diyet esnasında ekstradan motivasyon sağlayacaktır.

2 – Gerçekçi hedefler belirleyin.

Diyetinizde ilk ay 5 kilo vermeyi hedefliyerek başlamayın daha gerçekçi olun ve uzun zamana yayın aylık 1,5 kg gibi..

3 –Diyet listenizi doğru belirleyin

Her diyet programı herkes için uygun değildir. Bazılarımız sürekli bir şeyler atıştırmayı, bazılarımız masaya oturduğumuzda fenalaşana kadar yemek yemeyi sever.

Unutmayın seçtiğiniz diyeti uzun süre uygulamanız gerekiyor bu nedenle diyet seçme ve diyet listesi belirleme aşamasını aceleye getirmeyin.

4 – Aldığınız gıdalarda kalori hesaplaması

Farkına varmadan aburcubur yiyerek kola tüketerek o kadar çok gereksiz kalori alınıyor ki insan hiç farkına varmıyor. Mutlaka kalori listesi yapılarak günlük hedeflenen kalori referans değerlerine uyulmalı.

Fazla kalori almanıza neden olan bu alışkanlıklarınızı belirledikten sonra mümkünse bunlardan kurtulmaya çalışın. Kurtulamıyorsanız veya bu alışkanlıklarınızı bırakmaya çalışmak üzerinizde ekstra stres yaratıyorsa en azında daha az kalorili alternatiflere yönelin. Paketlenmiş cips, kraker, bisküvi yerine kuruyemiş, haşlanmış sebze veya meyveli yoğurt daha iyi seçimler olacaktır.

5 – Kendinizi Zayıflamaya Hazırlayın

Sürekli diyete başlayıp da her defasında diyetlerde başarısız oluyorsanız artık düşünce yapınızı değiştirmeniz gerektiği kesindir.

Mesela şöyle yapabilirsiniz : Arkadaşlarınızla fast-food restoranında buluşmak yerine bir cafe’de buluşabilirsiniz. : )

6 – Daha Fazla Hareket Edin

Günümüzde düzenli egzersiz yapabilmenin son derece zor olduğunu kabul ediyorum ama daha fazla hareket edip daha çok kalori yakmak için bir şekilde fırsat oluşturmalısınız. Daha fazla merdiven çıkmaya çalışın, daha fazla hareket daha hızlı kilo verme, hem de bedenen ve zihnen daha dinç olmanıza dolayısı ile moralinizin de yüksek olmasına çok yardımcı olur.

7 – Her gün tartılmayın

Azimli olun, alması yıllar süren kilolardan bir kaç ayda kurtulabileceğinizi sanmayın. Hergün tartılmayın, haftada bir tartılın ve bunları bir deftere kayıt edin. Hatta excel tablosu yapın oradan bakın geçmişe motive olun.

reklam

Etiketler:, , , ,

Bir cevap yazın